Google Ads (Adwords) Sahte Reklam Tıklamaları (Çözümü)

Google reklam platformu olan Ads (Adwords) sahte veya geçersiz tıklama dediğimiz bizlerin reklam tıklama saldırısı diye adlandırdığımız olayın çözümü maddeler halinde sıralayalım. İsterseniz video olarak isterseniz resimlere bakarak yol izleye bilirsiniz.

1 Google Ads (Adwords) Sahte Geçersiz Tıklamalara Bakma

Google Ads (Adwords) kendi içinde sahte veya geçersiz tıklama dediğimiz raporlama sistemi vardır. Reklama saldırı oluyorsa bu saldırıları Google algılıyor ve size rapor olarak sunuyor bunun için ilk başta bilgisayarınızdan Google reklam verdiğiniz hesabı açarak Google Ads genel sayfasına gelin ordan sol tarafta kampanyalar bölümüne tıklayın aşağıda resimli olarak göstermektedir.

Kampanyalar kısmına tıkladıktan sonra resimde görmüş olduğunuz gibi sol tarafta oluşturmuş olduğunuz Google reklam kampanyalarını göreceksiniz. Şimdi Sütunlar kısmına tıklayalım ve sütunları değiştir tıklayalım. Aşağıda resimde belirtmiş olduğu gibi.

Sütunları değiştir butonuna tıkladıktan sonra karşınıza başlık olarak Kampanyaların Sütunlarını Değiştirin gelecek bu kısımdan Performans tıklayarak alt menü çıkacak alt kısımda sırasıyla seçili olmayan Geçersiz Etkileşimler, Geçersiz Etkileşim Oranı, Geçersiz Tıklama, Geçersiz Tıklama Oranı, yazan yerlere mavi tik koyarak seçelim ve uygula dememiz yeterli. Aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

Belirttiğimiz kutucukları mavi tik koyup işaretledikten sonra uygula diyerek kampanyalar sayfasına tekrar gelmiş oluyoruz kampanya isminin yan tarafında bütçe, durum gibi vb. şeylerin olduğu raporlar kısmından ileri doğru gidelim en sonra eklemiş olduğumuz sahte boş tıklamaları göreceksiniz. Aşağıda resimde gösterdiği gibi.

Bu işlemi yaptıktan sonra hangi reklama ne kadar sahte ve geçersiz tıklama yapılmış bunları görebilirsiniz. Google Ads (Adwords) otomatik algıladığı sahte geçersiz bot tıklamaları aynı gün veya bir gün sonra hesabınıza tekrardan ekleme yapar. Eğer sahte tıklamaların daha fazla olduğunu düşünüyorsanız Google Ads web sitesinde üst kısımda bulunan Yardım tıklayarak Destek isteğinde bulunun bu isteği sabah 10:00 ile en geç 17:00 kadar yaparsanız size Google destek ekibinden biri ilgilenecektir. Bu size ne avantaj sağlar eskiye dönük boş sahte tıklama bot saldırısı gibi şeyleri daha detaylı analiz ediyorlar ve Google gözünden kaçan tıklama varsa size iade ediyorlar.

Unutmayın Google ne kadar kullanıcısını memnun etmek için iyi bir arama motoruysa Siz reklam verenler içinde iyi bir arama motoru sizi memnun etmek için elinden geleni yapar. Yeter ki doğru raporlar ile onlara doğru bilgiler verin.

Bu anlattıklarımın hepsi Google oluşturmuş olduğu videoda mevcut isterseniz izleyerek yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir