Benim İşletmem Nedir ?

Benim İşletmem (My Business) işletmenizi veya işinizi Google Haritalara ve Google Arama sonuçlarında çıkmasını sağlayan Google ücretsiz bir hizmeti.

Benim işletmem (My Business) işletmeniz ve işiniz hakkında internet kullanıcılarına ücretsiz reklam suna bildiğiniz bir bölüm olarak düşüne bilirsiniz.

Örnek: Her işletmenin veya Home Office evinde iş yapanlar Google bulunmak ister. Hepimiz mutlaka işimizi tanıtmak için kartvizit bastırırız bunu da aynen böyle düşüne biliriz. Google arama motorunda kendinize ait bir kartvizitiniz oluyor.

Benim İşletmem Özellikleri ;

Benim İşletmem (My Business) özelliklerini sıralayalım ;

1.Haritalarda Bulunma Google Maps ;

Benim işletmem (My Business) işletmenizi veya işinizi kayıt ettiğinizde Google Maps kayıt olmuş olursunuz. Müşterileriniz size gelmek için yol tarifi alarak gelebilirler.

Not: Gözlemlerim doğrultusunda Whatsapp , Arama Motorları , Sosyal Ağ Yer Bildirimi gibi konum bilgisi paylaşımı yaparken genelde Google Maps kayıtlı firmaları alır. Benim İşletmeme kayıt işlemini yeni yaptıysanız en az 1 ay bekleyiniz. Sizde çıkmaya başlarsınız.

2.Google Arama Motorunda Bulunma ;

İşletmenizi veya işinizi Google Benim İşletmem (My Business) kayıt işlemini yaptıktan sonra onay sürecini bekleyiniz ortalama 3 iş günü uyarısı alırsınız fakat genelde 24 saat içinde aktif oluyor. Aktif olduktan sonra Google arama motoruna firma isminiz yazıldığında resimde görmüş olduğunuz gibi müşterileriniz belirtmiş olduğunuz bilgilere rahat bir şekilde ulaşmış olacaklar.

Eğer işletmenizi isim olarak değil seçtiğiniz kategori olarak arama yaparsanız Örnek: klima servisi olarak o zaman Google arama motoru arama yapan kullanıcıların olduğu bölgeden yakından uzağa sıralama yaparak işletmeleri size sıralayacaktır. Unutmayın Google kullanan kişilerin konum bilgilerini alır buna göre yakından uzağa sıralama yapar.

3.İşletme Bilgileri ;

Benim İşletmem (My Business) en güzel özelliklerinden biri işletmenizin hakkında tüm bilgileri ekleye bilirsiniz bunları sizin için sıralayayım ;

Resim Ekleme; İş yerinize veya işinize ait logo, ürün resimleri , iç mekan resimleri, dış mekan resimleri, gelen müşterilerinizin resim ekleme özelliği. İstenildiği kadar resim ve video ekleme imkanınız mevcut.

Yorum Ekleme; İş yerinize gelen müşterileriniz sizin hakkınızda yorum ve puanlama yapabilirler. Bu bilgiler size belirli bir süre sonra uyarı olarak gelir ve sizde olumlu veya olumsuz olan müşterilerinize yaptıkları yorum ve yıldız puanları karşılığında cevap verebilirsiniz.

Yol Tarifi; Girmiş olduğunuz adres bilgisi ile beraber kayıt olurken belirtmiş olduğunuz konuma bilgisayar, tablet, cep telefonu ile müşterilerinize canlı yol tarifi alma imkanı sunar. Canlı yol tarifi tablet ve cep telefonlarında kullanılabilir.

Açık Adres; İşletmenize oldukları yerden size rahat gelebilmeleri için girmiş olduğunuz açık adresin doğru olduğuna emin olunuz. Müşterilerinizin yanlış yere gitmesini istemezsiniz.

Saat; Açılış kapanış saatlerinizi ayarlaya bilirsiniz. Gün gün belirleme imkanı mevcut. Resmi tatillerde isterseniz özel saat ayarlaması yapabiliyorsunuz.

İletişim: Benim işletmem(My Business) sizinle iletişime geçmeleri için isterseniz numara ekleye biliyorsunuz. Ekli olan numarayı çıkarmak isterseniz çıkara biliyorsunuz. Birden fazla numara ekleme özelliği var fakat ilk yazdığınız numara çıkmakta.

Detaylı Bilgi; Açık alan, Parka Alanı, Tekerlekli Sandalye, Kredi Kartı ile ödeme, Wifi gibi müşterilerinize bunlara benzer bir çok bilgiyi gelmeden önce öğrene biliyorlar.

Açıklama; Firmanız hakkında tanıtıcı yazı girebileceğiniz ve kuruluş tarihini giriş yapabileceğiniz bölümlerde mevcut.

Arama Kelimesi Ekleme; Belirli adetle sınırlı olmak şartı ile müşterilerinizin sizi daha kolay bulmalarını sağlamak için arama kelimeleri gire bilirsiniz. Not: Girmiş olduğunuz arama kelimeleri belirli bir süre sonra yapılan yorumlara göre aktif olur.

4.Benim İşletmem Yayınlar ;

Benim İşletmem (My Business) Yayınlar özelliği inceleyelim. İşletmemizi kayıt ettik tüm bilgilerimizi girdik. Google size bu özellikler dışında başka özelliklerde sunuyor. Yayınlar kısmı bu özellikler Kampanya, Etkinlik, Ürün Tanıtımı gibi bir çok özelliği ekleye biliyorsunuz. 1 den fazla yayın ekleye biliyorsunuz başlangıç ve bitiş saati Resim ekleyerek açıklama giriyorsunuz ve eklediğiniz özellik butonuna göre size özellikleri sıralıyor. Kullanışlı ve kullanmanızı tavsiye edeceğim bir özellik

Yayını girdiğinizde örnek olarak nasıl çıktığını gösteren resim;

5.Benim İşletmem Web Sitesi ;

Benim işletmem (My Business) Web sitesi olmayan firmalara çok profesyonel olmasa da ücretsiz web sayfası (sitesi) oluşturma imkanı sunuyor. eklediğiniz resimler ve firma bilgilerinizin oluştuğu sizi tanıtan 1 adet web sayfası oluşturabiliyorsunuz.

Google Benim İşletmem Kayıt Olmak ve Kullanmak.” ;ÜCRETSİZ

1 thought on “Benim İşletmem Nedir ?

  • Eylül 1, 2020 tarihinde, saat 12:48 pm
    Permalink

    Merhaba yazınız çok açıklayıcı olmuş benim işletmem ile ilgili sorula bilecek tüm bilgileri vermişsiniz. özel olarak benim işletmem ile ilgili destek veriyormusunuz ?
    Sizden özel destek almak istiyorum ?

Yorumlar kapatıldı.